Thursday, 13 May 2010

Can you believe all of this cost just $60?

Our days are spent focusing on what really matters to us. Yes - there is each other etc - but our health and happiness are major priorities. One of our goals this year is to plant our own vegie garden and grow as much as we can. We are growing lovely mushrooms inside, as well - and we bake around four loaves of our own bread a week. I'll average out the cost for you for the loaves, if I can - but I think it's less than $1 a loaf!

I bought some of our vegies from Eden Seeds last night - all of this was only $60! We'll buy other things from the nursery as they become available - potatoes, sweet potatoes etc - but for now, this is a good start! Have you thought about buying vegies with family members or friends, too? There are loads of seeds in a packet so it's even cheaper if you share the goodies around!

  • Bean, Climbing - Climbing Princess
  • Broccoli - Broccoletti
  • Capsicum - Californian Wonder
  • Carrot - Danvers
  • Cauliflower - All Year Round
  • Celery - Tendercrisp
  • Corn, Popcorn - Ontos Oval
  • Corn, Sweet - Golden Bantam
  • Cucumber - Lebanese
  • Leek - Musselburg
  • Lettuce - Butternut
  • Pea - Greenfeast
  • Pumpkin - Waltham Butternut
  • Radish - Early Scarlet Globe
  • Rhubarb - Glaskins Perpetual
  • Salad Greens - Cress - Extra Curled
  • Salad Greens - Rocket
  • Spinach - New Zealand
  • Tomato - Grosse Lisse
  • Zucchini - Cocozelle
Must get to work now - lots to do today! I finally updated all of the sold fabrics that we had more stock of - so all of those bolts are now live again on the site...

No comments:

Post a Comment